Kąpiele pielęgnacyjne

Kąpiele

Kąpiele wykonywane przez salon 'Cztery Łapy' to:

  • kąpiele pielęgnacyjne
  • kąpiele lecznicze

Rozwijając temat kąpieli leczniczych to wykonywane są one najczęściej na zlecenie i przy użyciu odpowiednich szamponów przekazanych przez lekarza weterynarii zgodnie z jego zaleceniami.
Przeprowadzane są one u psów z dolegliwościami skórnymi, alergicznymi itp.

Kąpiele kosmetyczne czyli oczyszczające szatę naszego psa to troszkę odrębny temat. Wydawać by się mogło, że kąpiel psa to całkiem prosta czynność. Włożyć go do wanny lub brodzika, zmoczyć wodą, nanieść szampon, wykąpać, spłukać i po wszystkim. No jeszcze przetrzeć trochę ręcznikiem, żeby nie zachlapał domu.

Profesjonalna kąpiel trochę odbiega od tej z opisu wyżej.
Składa się ona z paru etapów:     

  • czesanie
  • przygotowanie
  • namaczanie
  • kąpiel z brudu
  • kąpiel właściwa
  • spłukiwanie
  • naniesienie odżywki
  • spłukiwanie (może być częściowe)
  • suszenie

Dlaczego tak powinna wyglądać kąpiel psa ?

Postaram się to wyjaśnić omawiając każdy jej etap.

Czesanie – pominięcie go oznacza – zwłaszcza u psów długowłosych i ras o gęstym podszerstku kłopoty : filc, kołtuny a przynajmniej splątanie sierści. Czesanie jest z kąpielą nierozelwalnie związane i bezwzględnie musi ją poprzedzić.

Przygotowanie – to dalszy element kąpieli. Zorganizowanie miejsca i rzeczy, które będą potrzebne w trakcie jak i po kąpieli : szamponu, odżywki, ręcznika i miejsca gdzie będziemy suszyć psa.

Namaczanie - to kolejny etap kąpieli po włożeniu psa do wanny. Dobór odpowiedniej temperatury wody oraz siły strumienia, tak aby nie wystraszyć psa, oraz rozpoczęcie namaczania od właściwych stref.

Kąpiel z brudu – tu nanosimy szampon zgodny z ubarwieniem szaty psa lub uniwersalny i myjemy. Jeżeli kąpiemy psa długowłosego należy zwrócić uwagę, aby podczas tego zabiegu niezbyt poczochrać jego szatę i przysporzyć sobie problemu w postaci jej ponownego rozczesywania. Następnie spłukujemy, nie musimy tą czynność wykonać bardzo dokładnie, wystarczy że wypłuczemy największy brud, kurz i piasek.

Kąpiel właściwa – nanosimy szampon zgodny ze strukturą szaty psa (szorstkowłosy, długowłosy lub o obfitym podszerstku) i myjemy stosując się do powyższych zaleceń.
Dlaczego powinno się myć psa dwukrotnie ?  Z prostych dwóch przyczyn. Za pierwszym razem obmywamy go z brudu i kurzu, a za drugim razem stosując odpowiedni do rodzaju szaty szampon dajemy możliwość znajdującym się w nim komponentom na odpowiednie odżywianie lub oddziaływanie na włos psa.

Spłukiwanie - ta niby prosta czynność ma kluczowe znaczenie w poprzedzających ją częściach kąpieli. Niezależnie od tego czy użyjemy szamponu za 15 zł czy za 100 zł z odżywką lub bez odżywki, jeżeli źle wypłuczemy psa po kąpieli narażamy go na powstanie różnego rodzaju dolegliwości : powstania łupieżu lub zmian na skórze. Płuczemy dokładnie i wielokrotnie do momentu spływania czystej wody z sierści psa.

Naniesienie odżywki – to kolejny krok, który powinien znaleźć się przy kąpieli psa. Kąpiąc psa w szamponie nie tylko usuwamy brud z jego szaty, ale także zmywamy jego naturalną osłonę. Każda kąpiel powoduje przesuszanie włosa i powinna zostać uzupełniona naniesieniem odpowiedniej odżywki dostosowanej do gatunku włosa. Można tu rozróżnić odżywki dla psów o szacie twardo i szorstkowłosych, które nie zmiękczają włosa, nie natłuszczają go.  Odżywki dla ras psów długowłosych które, będą odpowiednio obciążać i nawilżać włos lub dla ras o obfitym podszerstku, które spowodują odpowiednie jego uniesienie i napowietrzenie.
Po naniesieniu odżywki i jej wmasowaniu we włos odczekujemy ok. 5 min. aby zawarte w niej substancje odpowiednio zadziałały.
Następnie spłukujemy. Tu postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta tzn. spłukujemy dokładnie tak jak przy kąpieli w szamponie lub jeżeli jest taka możliwość pozostawiamy częściowo odżywkę na sierści psa – będzie ona oddziaływać w dłuższym okresie na psim włosie.

Suszenie – to etap wycierania psa w ręcznik i posłużenia się suszarką. Wycierając psa w ręcznik, a dotyczy to szczególnie ras długowłosych staramy się bardziej odciskać wodę z jego włosa niż pocierać co może prowadzić do powstania splątania włosa i dodatkowej pracy przy jego rozczesywaniu. Susząc psa suszarką należy postępować bezpiecznie i rozważnie. Używamy najmniejszego stopnia nagrzania suszarki, aby nie poparzyć psa podczas suszenia oraz rozpoczynamy tą czynność od tych stref, które przyswoją psu minimum stresu.  Dlaczego suszenie psa suszarką jest ważne?  Wynika to z paru powodów. Pozostawiony, wytarty tylko ręcznikiem włos – dotyczy to szczególnie psów twardo i szorstkowłosych chłonie wodę i pulchnie, co daje całkiem odmienny efekt pożądany u tych ras. Poza tym jeżeli suszymy suszarką psa w domu uczymy go i przyzwyczajamy do tego co napotka go odwiedzając salon fryzjerski. Nie mniej ważne jest również to, czy będziemy suszyć psa z włosem czy pod włos. Wynika to z efektu jaki chcemy uzyskać lub odpowiedniego wzorca dla danej rasy.

Być może zainteresuje Cię trymowanie