Strzyżenie

Strzyżenie

Najprościej rzecz ujmując strzyżenie psa to skracanie włosa na odpowiednią długość.

Przed przystąpieniem do tej czynności każdy pies powinien zostać dokładnie wyczesany i wykąpany. Dopiero tak przygotowany psi włos może dać pożądany efekt strzyżenia, modelowania i osiągnięcia pożądanej fryzury.
Wykonując usługę strzyżenia psa, fryzjer może posłużyć się maszynką lub nożyczkami.

Strzygąc psa maszynką ma do dyspozycji różnego rodzaju nakładki dla uzyskania odpowiedniej długości strzyżonego włosa lub służące do uzyskania odpowiedniego efektu np. degażujące lub też ułatwiające pracę, wyróżnić tu można nakładki służące do tzw. strzyżenia z wolnej ręki.

Strzygąc psa nożyczkami fryzjer może wykorzystać ogromną gamą sprzętu w zależności od potrzeb jak i uzyskania pożądanego efektu lub bezpiecznej pracy z psem. Wyróżnić tu można : nożyczki proste o zróżnicowanej długości, degażówki dwustronne o różnym rozstawie zębów, degażówki jednostronne, nożyczki gięte do wykonywania łuków oraz nożyczki tzw. bezpieczne ułatwiające pracę w okolicach oczu czy w obrębie psich opuszków łap.

Strzygąc psa fryzjer przy doborze odpowiedniego sprzętu może wybrać:

  • strzyżenie według określonego wzorca dla danej rasy,
  • komercyjne - ułatwiające właścicielowi codzienną pielęgnację
  • lub jeżeli zajdzie taka potrzeba w przypatku dużego sfilcowania sierści strzyżenie higieniczne.

 

Wykonując zabieg strzyżenia nie usuwamy włosa a skracamy go.

W odróżnienu od przygotowania psów wystawowych dotyczy to szczególnie ras długowłosych takich jak: yorkshire terrier, shih tzu, maltańczyk, lhasa apso czy PON gdzie nie dopuszcza się skracania szaty. W codziennej pracy fryzjer spotyka się najczęściej ze strzyżeniem komercyjnym psów, dobierając odpowiednią fryzurę do budowy i eksterieru psa jak i wymagań właścicieli.

Całkowicie inaczej ma się sprawa z psami szorstkowłosymi lub o włosie łamanym, kombinowanym gdzie zabieg strzyżenia niszczy strukturę szaty, a niejednokrotnie stają się te rasy bardziej skłonne do infekcji skórnych.

Kiedy psiak powinien po raz pierwszy odwiedzić salon fryzjerski?

Im wcześniej zacznie tym lepiej. Jeżeli jest już po wszystkich szczepieniach i przeszedł okres karencji, to śmiało może takie miejsce odwiedzić. Pierwsza wizyta powinna mieć charakter zapoznawczy z możliwością poznania miejsca, obwąchania go i zaznajomienia się z otoczeniem i sprzętem.
Na pierwszej wizycie wykonuje się drobne zabiegi pielęgnacyjne, skracanie włosów przy łapkach, okolic pod ogonem lub na podbrzuszu. Obcinanie pazurków i usuwanie włosów z uszu.

Być może zainteresuje Cię kąpiele