Trymowanie

Trymowanie

Trymowanie psa to zabieg polegający na ręcznym usuwaniu martwego, przerośniętego włosa.

Fryzjer trymując psa może posłużyć się trymerami, kamieniami trymerskimi, gumkami trymerskimi lub samymi palcami zaopatrzonymi w nakładki gumowe. W trymowaniu najważniejszą rzeczą jest usunięcie martwego włosa wraz z cebulką na miejscu którego wyrasta nowy włos.

Temu zabiegowi poddawane są psy szorstkowłose : większość terierów, sznaucery i o kombinowanej szacie : spaniele, setery. Trymowanie pozwala na zachowanie odpowiedniej struktury włosa, odpowiedniego wyglądu psa oraz na zdrowe funkcjonowanie skóry.
Zalety trymowania psa to przede wszystkim zdrowa kondycja jego skóry, odpowiedni wygląd jego szaty, łatwość utrzymania jej w czystości oraz mniejsza ilość pozostawionego włosa w domu.

Przechodząc do omówienia samego zabiegu trymowania należy zwrócić uwagę na zabieg kąpieli, który powinien odbyć się przynajmniej 14 dni przed trymowaniem, ponieważ kąpiel w szamponie zmiękcza włos i staje się on trudnym do trymowania – wyskubania. Oczywiście pozostałe partie szaty, włosa nie poddawane trymowaniu możemy spokojnie kąpać. Dobry włos do trymowania – skubania powinien być twardy, przerośnięty i martwy. Zabieg ten przeprowadza się bez większego użycia siły i dobrze wykonany staje się całkiem bezbolesny dla psa.

Włos na psie szorstkowłosym żyje ok. 40 dni i zaczyna obumierać a na jego spokojne wyskubanie, obumarcie powinno się jeszcze poczekać od 3 do 4 tygodni. Tak więc trymujemy psa co ok. 3 miesiące. Oczywiście należy tu uwzględnić cechy jednostki ponieważ każdy pies, nawet w tej samej rasie obrasta inaczej i inaczej zachowuje się jego włos. Próby wyskubania jeszcze żywego włosa kończą się najczęściej fiaskiem, przyswarzają psu ból, dyskomfort i mogą stać się powodem do podrażnień skóry.

Całkiem inaczej ma się sprawa u psów wystawowych. Trymuje lub przeskubuje się ich szatę częściej, ale w mniejszej ilości po to, aby uzyskać parę warst włosa okrywowego co daje tzw.efekt roling coat czyli odpowiedniego płaszcza, powłoki, okrywy szaty wystawowej. Czynność trymowania psów szorstkowłosych jest bardzo ważna wręcz kluczowa w zachowaniu zdrowia psa i odpowiedniej kondycji jego okrywy włosowej jak i samej skóry. Psy szorstkowłose które w zamian wytrymowania zostały ostrzyżone często borykają się z różnego rodzaju chorobami skórnymi (egzemami itp.)

Zestrzyżony szorstki włos pozostawiony wraz z cebulką na skórze psa całkowicie zmienia swoją strukturę i właściwości. Z twardego, szorstkiego i prostego zaczyna przekształcać się w miękki, pofalowany lub skręcony. Uchwyca się w cebulce skóry psa i jest już prawie nie do usunięcia, wyskubania. Często też barwa włosa staje się odmienna od naturalnej i pożądanej w danej rasie. Daje się to dobrze zauważyć na psach o białym umaszczeniu np. u west highland white terriera. Zaczyna ona przybierać odcień kremowy a czasem nawet żółtawy. Po jednorazowym ostrzyżeniu szorstkowłosego psa możemy najczęściej zapomnieć o powrocie do zabiegu trymowania.

Decydując się na rasę szorstkowłosą powinniśmy też wziąć pod uwagę większy koszt usług fryzjerskich, ponieważ są one bardziej pracochłonne i zabierają więcej czasu niż strzyżenie. Poszukuj salonów, fryzjerów znających temat trymowania np. czasu pierwszego skubania psa w którym on powinien zostać przeprowadzony, stosowania odpowiednich kosmetyków. Szukaj też potwierdzenia u innych właścieli psiaków czy dany salon trymuje a nie tylko strzyże, a przede wszystkim porozmawiaj z hodowcą od którego kupiłeś psa jak prawidłowo pielęgnować jego szatę.

Trymuj swojego szorstkowłosego psa a zyska przede wszystkim on  i Ty też.

Z powodów zdrowotnych wstrzymuję przyjmowania nowych psów do trymowania !!!

Być może zainteresują Cię zabiegi pielęgnacyjne